Ogrzewanie ekogroszkiem

Jedną z zalet kotłów na ekogroszek jest mała pracochłonność przy obsłudze. Wsypujemy paliwo do zasobnika, a automatyka kotła steruje i kontroluje ilość, która trafia na czas do palnika retortowego. Powinniśmy wybrać kocioł doświadczonego producenta, który daje gwarancje na swoje urządzenia oraz oferuje serwis.
Prawidłowe funkcjonowanie instalacji wymaga wprowadzenia rekomendowanych przez producentów parametrów nastawczych kotła. Są to: czas podawania, odstępy między wyrzutami, ilość powietrza i prędkość dmuchawy.

Nadrzędne jest ustawienie temperatury na kotle. Aby możliwe było odpowiednie spalanie paliwa, a kocioł i instalacja kominowa mogły pracować bez przeszkód, minimalna temperatura musi wynosić ok. 55 °C

Jeżeli decydujemy się na ekogroszek, należy przywiązać ogromną wagę do wyboru komina. Kluczowe jest także zagwarantowanie odpowiednich warunków pracy, aby wewnątrz komina nie następowało zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. System kominowy musi pracować „na sucho” tj. w procesie spalania uzyskać wysoką temperaturę spalin, dzięki czemu ciąg termiczny szybko usunie spaliny na zewnątrz.

Wskazany jest montaż systemów kominowych wykonanych ze stali 1.4404, ponieważ ekogroszek produkuje się z materiałów zawierających niewiele siarki, wody i substancji niepalnych (wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego). Jeśli instalacja zakłada stosowanie kominów dwuściennych izolowanych, wymóg ten dotyczy rury wewnętrznej.

Stal 1.4404 (316L, X2CrNiMo17-12-2) należy do grupy stali nierdzewnych kwasoodpornych o strukturze austenitycznej, dlatego sprawdza się w wysokich temperaturach w środowisku kwaśnych spalin. W przypadku komina do kotła na ekogroszek warunkiem jego prawidłowego funkcjonowania jest zapewnienie pracy na sucho bez wykraplania się kondensatu.